Höschl C.: Beaujolais a Jamajčan. Reflex 45/2022, str. 29

10. 11. 2022


Z adresy beaujolais****@gmail.com mi přišel dotaz, podepsaný Venca Píšala: Dobrý den! Je Jamajčan skutečná postava, mající množství otázek, anebo vymyšlené jméno? Zdraví Vás, dejme tomu, Božolé!

To prvé je pravda. Napsal jsem mu, proč se skrývá v anonymitě, když má dobré dotazy, a že s tím mám problém, protože to takhle vypadá, jako kdybych si je vymýšlel sám. Na to mi odpověděl z obvyklé adresy jamajcan…., že ho těší, že se mi jeho dotazy líbí, ale ke své identitě se nevyjádřil. Mrzí mne to, protože už se mi nechce na jeho dotazy odpovídat, i když jich tam ještě v zásobě pár je, jako tento: Vážený pane profesore, agent Mulder v Aktech X měl plakát s mottem I WANT TO BELIEVE. A tak mne napadá, zdali touha chtít věřit je člověku přirozená? Myslím si, že každý v něco "chce věřit" - od nesmrtelnosti Elvise přes konspiraci o 11. září až po chem-trails. S pozdravem Jamajčan.

Lidský mozek je mj. stroj na kauzalitu. Nejistotu, jež je zdrojem úzkosti, umenšuje snahou porozumět světu, tedy hledat příčiny pozorovaných jevů. Tam, kde se to nedaří, překlene se mezera v poznání smyšlenkou. A ostatní neznámo se pokryje vírou a boží autoritou, jež je konečnou odpovědí na všechny otázky. Potřeba věřit je nejen člověku, ale v elementární formě asi i jiným živočichům dána, neboť nabízí určité bezpečí a ujasnění tam, kde jasno není („skrýše má a pavéza má Ty jsi“ [Ž119:114], „neboť v Tebe doufám…“[Ž25:20]). Na rozdíl od víry, konspirační teorie dávají jejich jinak většinou zamindrákovaným nositelům zvláštní aureolu zasvěcenosti a tudíž opovržení těmi, „kdo tonou v nevědomosti“. Ačkoli se ujišťují v tom, že mají informace, jež ostatním zůstávají skryty, bez důkazů zůstávají na úrovni víry coby nepodloženého vhledu do toho, jak se věci doopravdy mají. Bonusem jim bývají peníze a majetek, vylákané od důvěřivých spoluobčanů. Víra v konspirační teorie vynáší ještě víc než hrnce.

P.S. Než tato korespondence šla do tisku, dostal jsem od Vency Píšaly mail: Dobrý den! Mockrát Vám děkuji za odpověď. Já, a nejsem sám, jsem vsázel na druhou možnost. Teď už v tom máme jasno. Děkuji. Václav P.