Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C.: Reklama na alkohol. Reflex 30/2022, str. 66

28. 7. 2022


Vážený pane profesore,
zajímalo by mě, jak se tváříte na zvýšený počet reklam na alkohol na komerčních TV, ale reklamu na tabák a tabákové výrobky jsou tabu už ze zákona? A co je vůbec horší z hlediska účinku na mozek a tělo povšechně? Alkohol, či cigarety? S pozdravem Jamajčan.

Nevím, co je škodlivější. Říká se, že cigarety, protože se významně podílejí na kardiovaskulárních poruchách a na ty se nejvíc umírá. Kuřák také ohrožuje pasivním kouřením své okolí, kdežto alkoholik jen sebe. To je ovšem zjednodušený pohled, protože pod vlivem alkoholu se daleko víc než pod vlivem cigaret páchají trestné činy včetně vražd, sebevraždy a pracovní úrazy, o dopravních nehodách nemluvě. Mocným činitelem při posouzení přijatelnosti či nepřijatelnosti té které závislosti je kulturní tradice, kontext a móda. Před časem jsem v muzeu firmy Philip Morris v Kutné Hoře viděl jakýsi carský výnos z 19. století, ve kterém panovník širé Rusi doporučoval poddaným víc kouřit, protože kouření je zdravé a chrání před nemocemi. Dáma, která za první republiky a ještě ve zlatých šedesátých neměla cigaretu na dlouhé špičce, nebyla in. Podobně ve francouzském filmu komisař, který neměl neustále retko na dolním pysku, byl „pas de commissaire“. Dneska hrdinové v americkém filmu nekouří buď vůbec nebo jen záporné postavy, případně vyšinutí jedinci. Takže nyní prožíváme módu averze ke kouření a tolerance k alkoholu. V muslimských zemích je to ovšem obráceně. V opatřeních proti závislostem nesmíte hledat logiku. U nás je alkohol na veřejnosti široce tolerován a servírován, zatímco marihuana nikoli. Přitom alkohol zabíjí, marihuana nikoli. Naopak marihuana vykazuje řadu léčivých účinků, alkohol tak nanejvýš dezinfekčních. Nemocní lidé jsou nuceni pěstovat konopí na výrobu mastí buď pokoutně za cenu vysokých sankcí či hrozby vězení, nebo si mohou koupit legálně omezený sortiment. Alkoholici mají na trhu nejširší sortiment ze všech produktů, stačí se podívat na regál každého zapadlého kiosku. Logiku však postrádají nejenom regulátoři a zákonodárci, ale i sami konzumenti, což spolu souvisí. Mám kamarádku, která jí zdravě, dbá, aby všechno bylo pokud možno bio a bez „éček“ a pesticidů a když sežene opravdu přírodní extrakt z brusinek, tak si naleje špetku tekutého zdraví s antioxidanty a k tomu si zapálí a hluboko do plic labužnicky potáhne pořádnou Marlborku. Je to asi jako když do fitness centra vedou jezdící schody, aby ušetřily námahu. Až bude v módě boj proti cukru, který je mimochodem přinejmenším stejně škodlivý, tak se zakáže reklama na bonbóny a cukráři upadnou v nemilost, nebudou-li rovnou uvrženi do šatlavy. Podle WHO jsou ovšem důkazy o tom, že komplexní zákaz reklamy skutečně vede ke snížení počtu lidí, kteří začínají s kouřením a pokračují v něm. Tak aspoň něco. Přece na ty alkoholiky nebudete žárlit.