Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C.: Opatření ústředního výboru Komunistické strany Číny. Reflex 40/2019, str. 68

3. 10. 2019


Vážený pane doktore,
čtu si sobotní článek v Babišovo Lidových novinách, kde jsem narazil na článek věnující se tzv. systému sociálního kreditu z dílny Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Opatření z dílny Ústředního výboru Komunistické strany Číny ve mně vyvolávají zděšení. Co ve Vás taková opatření vyvolávají?
Děkuji. Srdečně zdraví F. Sklenář

Upřímně řečeno jsem natolik krátkozraký, že mne opatření Ústředního výboru Komunistické strany Číny zatím nechávají klidným, i když by asi neměla. Čína je daleko a moje osobní zkušenost s ní je vesměs gastronomická, zprostředkovaná mj. i několika Vietnamci, co se tu za Číňany vydávali a provozovali některé víceméně chutné asijské restaurace. Inu časy se mění a my s nimi. Čtenářům prozraďme, že jste mi spolu s dotazem poslal e-mailem i přílohu, jež svědčí o míře nasazení zobrazovacích metod a výpočetní techniky „ve jménu vlasti“ a přináší článek o tom, jak v Číně již byl na základě pozorování Velkého bratra zakázán nákup letenek 17,5 milionům lidí a 5,5 milionu lidí byl odepřen nákup jízdenky na vlak. Tomuto sledování na každém kroku podléhají nejen Číňané (za přechod na červenou máte hned automaticky trestné body), ale i jejich firmy a od příštího roku i firmy zahraniční. Umělé inteligence již nyní v Číně využívá i systém sledování turistů, kteří se tak bez dozoru ani nehnou. Jde o naplnění orwellovské vize z románu 1984, jež se tak stává realitou jen s mírným zpožděním. Mohlo by mne to děsit stejně jako Vás, ale obávám se, že pro obyvatele středoevropských a mnoha východních zemí, jež zažily vedoucí úlohu komunistické strany a život v totalitě, to zase nic tak nepředstavitelného ani ohromujícího není. Namísto fízlů v každé hospodě jsou všude holt čipy, kamery a štěnice, ale princip je stejný a nám všem důvěrně známý. Naopak, potěšující je, že je dotažen téměř do technické dokonalosti a odlidštěn, takže Číňan (a brzy třeba i my) je na tom stejně jako před tím, jenže na rozdíl od minulého režimu nyní nebudete zrazován svými nejbližšími kamarády, takže Vám zůstane aspoň trocha iluzí. Do toho se prý otepluje, moře má do konce století stoupnout o metr a Greta možná strhne masy k návratu do prvobytně pospolné společnosti, která bude mít úplně jiné starosti než šmírovat, zda nejíte moc cukru nebo nechodíte na červenou, jež se tak jako tak stane bez aut zbytečnou. A kdyby náhodou masivní přesuny lidstva mezitím zamíchaly kartami natolik, že by naše humna svou přítomností ozvláštnili národové s naprosto odlišnou hodnotovou stupnicí, než která nám nyní připadá zřejmá, přesune se Vaše zděšení stejně jinam. Prevencí takového vývoje je politika pečující o svobodu, odolnost vůči fanatickým ideologiím, demagogiím a manipulacím a důraz na svobodu jednotlivce. Válku s Čínou vyhrát nemůžeme, ale souboj s komunismem v nás samých možná ano. Začněme tedy u sebe.