Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Jako Jekyll a Hyde. Listy Cyrila Höschla, Reflex 24/2013, str. 46.

13. 6. 2013


Jekyll a Hyde

Vážený pane profesore,
mám dlouholetý problém se zvláštní povahou mého bratra (62). Jeho chování má totiž dvě zcela rozdílné polohy. Tou první je typ obzvláště společenského, příjemného chlapíka, výborného kamaráda. Takto se chová v okruhu svých přátel nebo kolegů v práci. Tu druhou, odvrácenou tvář, známe pouze my, jeho nejbližší; bývalá manželka, obě dcery a já. Za ta dlouhá léta jsou to doslova stovky různě zrodivších se hádek, hysterických, zlostných výstupů, urážek "nepřítele". Oběť je postupně dehonestována, ničena až "vítězně" zlikvidována (pláč apod.). Zvláštní je, že tento problém jsem po léta zažíval i se svým bývalým kamarádem (35). Ve společnosti kámošů obzvláště příjemný společník; vůči bývalé manželce, bývalým přítelkyním a mně chorobně náladový, žlučovitý, sprostý. Zajímalo by mě, jestli je tento zvláštní jev popsán v psychiatrii a zda lze hledat nějakou spojitost s legendární "dvojicí" Dr. Jekyll/Hyde...
S díky za odpověď
Jan D.

Všichni máme schopnost hrát v různých situacích různé role a je to tak správně. Jinak se chováme u maturitní zkoušky a jinak v hospodě 4. kategorie po půlnoci. Ostatně latinské označení osobnosti (persona) znamená původně masku (per sonare = zníti přes) a symbolizuje to, že v různých prostředích své tváře odkládáme a nasazujeme si jiné. Jestliže se negativní postoje projevůjí jen vůči některým osobám a vůči jiným nikoli, může to mít svoje psychologické příčiny, jež tkví v mezilidských vztazích a jako takové by je bylo třeba odhalit a interpretovat. Dalším zdrojem variability v chování může být bipolární porucha (výrazně jinak se chováme v mánii a jinak v depresi), což je v případě Vašeho bratra asi méně pravděpodobné. Jindy se náhlé změny projevů dají pozorovat pod vlivem třeba i tajného pití či užívání drog, popřípadě to mohou být projevy buď poruchy osobnosti (například s hysterickými rysy, manipulativní) nebo i záchvatovitého neurologického onemocnění. Schizofrenie, na kterou se v souvislosti s Jekyllem a Hydem nejčastěji myslí, je nepravděpodobná, tam „rozštěp“ osobnosti zpravidla odděluje nikoli „já“, ale jednotlivé modality, například myšlení od emocí, emoce od motoriky apod. V souvislosti s Vaším dotazem mne ještě napadá možnost tzv. mnohočetné osobnosti, jejíž podmnožinou je i Jekyll-Hyde syndrom, který je popsán jako přítomnost dvou či několika osobnostních stavů v jedné bytosti, z nichž každý má svůj poměrně stabilní vzorec chování a prožívání. Nejméně dva z těchto osobnostních stavů pak střídavě plně ovládají chování dotyčného vůči jeho okolí. Postižený na to zpravidla nemá náhled, v jedné z poloh bývá agresivní, mistrně lže a žije vlastně dvojím životem. Nově se také jako JH syndrom označuje dvojí tvář závislých na internetu, kde je osobnostní metamorfóza ještě navíc usnadněna anonymitou, takže třeba osobně slušňoučký pan profesor tam kleje a spílá jako kanálník. Coby další četbu k tomuto lze doporučit knihu B. Engela The Jekyll and Hyde Syndrome (New Jersey: John Wiley & sons, 2007).