Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Kritérium úzdravy. Listy Cyrila Höschla, Reflex 22/2013, str. 48.

30. 5. 2013


Kritérium úzdravy

Dobrý den, pane profesore,
chtěla bych se Vás zeptat na léčbu a uzdravování lidí, kteří trpí vážnou duševní nemocí z okruhu psychóz. Podle čeho odborný ošetřující lékař-psychiatr pozná, že je jeho pacient- psychotik uzdravený?
Děkuji za odpověď, Fujanová I.

Psychóza se projevuje v rovině neurobiologické, v rovině prožívání a chování a v rovině sociální, jež zahrnuje mezilidské vztahy, schopnost pracovat, věnovat se rodině, zálibám a zvládat požadavky okolního světa. Lékař-psychiatr má různé možnosti narušení v těchto doménách zjistit. Většinu poznatků získá nepřímo, pozorováním vzezření a chování dotyčného, rozhovorem s ním ve snaze zjistit změny v jeho prožívání, a mapováním historie (anamnézy) jak pacienta, tak jeho rodiny. K tomu přistupuje i tzv. objektivní anamnéza – zjišťování důležitých skutečností od blízkých osob z rodiny, někdy i z okruhu přátel nebo ze zaměstnání. To psychiatrovi umožní odhadnout možnost genetické zátěže a zmapovat psychopatologii, v tomto případě přítomnost psychotických známek, a posoudit jejich vliv na chování a sociální a pracovní fungování. Jestliže dojde k úpravě stavu, projeví se to zpravidla ve všech uvedených oblastech, o čemž referuje jednak nemocný sám, pakliže má dostatečný náhled, a jednak jeho okolí, nejčastěji rodina. Lékař vyhodnotí vymizení psychotických známek a po nějakém čase i dynamiku změn (zda je zlepšení trvalého rázu) a možnost postupné zátěže prací. Navíc může použít řadu posuzovacích stupnic, což jsou jakési „checklisty“, jež hodnotí nejen psychopatologii, ale také třeba sociální fungování, kvalitu života aj. Psychologické vyšetření může navíc pomoci odhadnout narušení kognitivních funkcí, emotivity, osobnosti apod. To vše lékaři pomůže vyhodnotit přechod do remise, čili bezpříznakového období. Zda jde skutečně o úzdravu, to se nikdy úplně přesně neví, protože psychózy, pakliže odezní, se mohou vracet. Jejich relapsy (znovuvzplanutí) se nedají přesně předvídat, i když u různých psychóz mají různou pravděpodobnost. Takové delirium tremens se nevrátí, jestliže abstinujete. Takže lékař zpravidla dobře pozná, když příznaky odezní, ale hovořit o úzdravě je poněkud přehnané, neboť často jde pouze o remisi onemocnění, jež se může vrátit. O schizofrenii se například říká, že je léčitelná, nikoli vyléčitelná. Přes to vídáme případy, které se i s touto diagnózou upraví natolik, že už se nikdy později nevrátí.